Οι συναδέλφισσες Κωνσταντίνα Παναρίτου, Δήμητρα Κεφαλά και Αγγελική Σούνδια, δημιούργησαν ένα εξαιρετικό βιβλίο για τα Μουσεία και τον εκπαιδευτικό τους ρόλο.

Στο βιβλίο θα βρείτε εκπαιδευτικές προτάσεις και φύλλα εργασίας για τη δημιουργική αξιοποίηση των μουσείων στην παιδαγωγική διαδικασία.

Λίγα λόγια για το βιβλίο…

Μεγάλο μέρος του παρόντος υλικού εφαρμόστηκε και εφαρμόζεται και σήμερα κατά την υλοποίηση ομότιτλου προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης από το ΚΠΕ Σφακιωτών. Μετά από εφαρμογή δύο χρόνων και αξιολόγηση από μαθητές και εκπαιδευτικούς έγιναν βελτιώσεις και εμπλουτισμός.
Οι δραστηριότητες σχεδιάστηκαν με βάση το Κοντομίχειο Λαογραφικό Μουσείο Καβάλου Λευκάδας, με ανάλογες όμως τροποποιήσεις από τον εκπαιδευτικό, μπορούν να αποτελέσουν προτάσεις για εκπαιδευτική αξιοποίηση μουσειακών χώρων γενικότερα, κατά τη διάρκεια επίσκεψης σχολικών ομάδων, αλλά και να αξιοποιηθούν σε μεγαλύτερης διάρκειας προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας, ή πολιτιστικά. Ορισμένες από τις δραστηριότητες είναι κατάλληλες για μικρότερες και άλλες για μεγαλύτερες ηλικίες παιδιών, όλες πάντως, με μικρές τροποποιήσεις, μπορούν να προσαρμοστούν, ώστε να ταιριάζουν σε κάθε ηλικιακή ομάδα.

Η συγγραφική ομάδα

Δείτε το βιβλίο  σε ψηφιακή μορφή εδώ.