Αγαπητοί  γονείς – κηδεμόνες και μαθητές/τριες,

σύμφωνα με ενημέρωση του Υπουργείου, σας επισημαίνουμε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα διαγραφής αίτησης και υποβολής νέας αίτησης στη Β΄ φάση των ηλεκτρονικών εγγραφών στην εφαρμογή e-εγγραφές λόγω αλλαγής Ομάδας Προσανατολισμού στη Β΄ και στη Γ΄ τάξη ημερησίου ή εσπερινού Γενικού Λυκείου (και στη Δ΄ τάξη Εσπερινού ΓΕ.Λ. για το σχολικό έτος 2019-2020).

Ωστόσο, οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών, εφόσον είναι ανήλικοι ή οι ίδιοι/ες, εφόσον είναι ενήλικοι, μπορούν να υποβάλουν Υπεύθυνη Δήλωση στο Γενικό Λύκειο στο οποίο φοιτούν δηλώνοντας την επιθυμία για αλλαγή Ομάδας Προσανατολισμού.

Αν οι Υπεύθυνες Δηλώσεις κατατεθούν μέχρι την ολοκλήρωση της Β΄ φάσης των ηλεκτρονικών εγγραφών, στις 28 Ιουνίου 2019, οι Διευθυντές/ντριες των Γενικών Λυκείων θα υπολογίσουν τις συγκεκριμένες αλλαγές στη δημιουργία τμημάτων στο πληροφοριακό σύστημα myschool, όταν τους δοθεί η δυνατότητα, ενημερώνοντας τις αρμόδιες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Επίσης, σύμφωνα με το κεφ. Δ της αρ. 79942/ΓΔ4/21-5-2019 ΥΑ (Β΄ 2005): «Η δήλωση αυτή μπορεί να τροποποιηθεί μέχρι την έναρξη των μαθημάτων, για τμήματα που ήδη λειτουργούν, λαμβανομένου υπόψη του ελάχιστου και του μέγιστου αριθμού μαθητών ανά τάξη.».

Δείτε το έγγραφο