Αγαπητοί μαθητές, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα μπορείτε να αντλείτε πρόσθετο – υποστηρικτικό υλικό για το πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα Πληροφορική (πρώην Ανάπτυξη Εφαρμογών Σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον Α.Ε.Π.Π.) Ο.Π. Οικονομίας και Πληροφορικής στη σελίδα του σχολείου μας.

Εδώ θα ανεβαίνουν οι λύσεις των ασκήσεων των φυλλαδίων που σας δίνω, και πρόσθετο υλικό μελέτης.

Σας έχω ήδη προτρέψει να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας το Διερμηνευτή της Γλώσσας. Επισκεφτείτε τον επίσημο ιστότοπο και κάντε λήψη των αρχείων για την έκδοση 0.94 (σταθερή). Ακολουθήστε τις οδηγίες και πλέον θα μπορείτε να εκτελείτε να κάνετε δοκιμές στα προγράμματα που δημιουργείτε, από τον υπολογιστή σας.

Μην ξεχνάτε πως όσες περισσότερες ασκήσεις λύνετε τόσο μεγαλύτερη ευχέρεια αποκτάτε στη συγγραφή κώδικα – προγραμμάτων.

Ειδικά για τη φετινή χρονιά το μάθημα υποστηρίζεται από τέσσερα (4) βιβλία. Το κάθε ένα έχει το δικό του ρόλο και ολοκληρώνει το εκπαιδευτικό πακέτο του Υπουργείου. Μαζί με τις δικές μου σημειώσεις και τα φυλλάδια των ασκήσεων θα έχετε όλα τα εφόδια για την κατανόηση αυτού του τόσο ενδιαφέροντος μαθήματος. Καλή δύναμη!