Ο Δήμος Λευκάδας μετά από διαβούλευση με σωματεία και πολίτες σχετικά με τον χριστουγεννιάτικο στολισμό του νησιού με ανακυκλώσιμα υλικά, απευθύνει κάλεσμα προς την εκπαιδευτική κοινότητα για συλλογή ανακυκλώσιμων υλικών (άδεια, μη συμπιεσμένα πλαστικά μπουκάλια 500ml και 1,5l, καπάκια, μεταλλικά κουτάκια, γυάλινα μπουκάλια), ώστε να χρησιμοποιηθούν για χριστουγεννιάτικες κατασκευές.

Τα ανακυκλώσιμα υλικά θα τα παραλάβει από τα σχολεία η Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Ανακύκλωσης «Λευκογαία» στο πλαίσιο του προγράμματος «Αλλάζω εγώ, αλλάζεις εσύ… η ανακύκλωση τρόπος ζωής».

Καλούμε εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς να συμμετάσχουν στις κατασκευές που θα πραγματοποιηθούν στο χώρο του Πνευματικού Κέντρου με τη βοήθεια εθελοντών τις ακόλουθες μέρες και ώρες: Δευτέρα 11/11, Τετάρτη 13/11, Παρασκευή 15/11, Σάββατο 16/11 απογευματινές ώρες 18:00-21:00.