Η επιστροφή στο σχολείο τη φετινή χρονιά αποτελεί μια ιδιαίτερη συνθήκη, με νέους κανόνες και ρουτίνες, με γνώμονα την ασφάλεια όλων.  Επιπρόσθετα αγωνιούμε για την ψυχοκοινωνική προσαρμογή και επανάκαμψη των μαθητών μας και για τους τρόπους που μπορούμε να τους υποστηρίξουμε, μέσα από το ρόλο μας ως εκπαιδευτικοί, καθώς και για τον τρόπο που θα ανταποκριθούμε στις πολλαπλές προκλήσεις των ρόλων που αναλαμβάνουμε.

Στο πλαίσιο αυτό το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Λευκάδας «ΔΙΑΥΛΟΣ», διοργανώνει σεμινάριο ενδυνάμωσης, για εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σε Γυμνάσια – Λύκεια της Λευκάδας, με στόχο την προαγωγή της ψυχικής τους ανθεκτικότητας.

Οι βασικοί άξονες που θα καλυφθούν αφορούν τα εξής :

• Βασικοί τομείς της ψυχικής ανθεκτικότητας και ενίσχυσή τους
  • Αυτοπεποίθηση και αναγνώριση των ικανοτήτων μας
  • Επαναπροσδιορίζοντας αξίες και στόχους
  • Αισιοδοξία- όνειρα για το μέλλον

Το σεμινάριο θα ολοκληρωθεί σε 5 εβδομαδιαίες συναντήσεις που θα υλοποιούνται κάθε Τρίτη 7.00μμ -8.30μμ στις ημερομηνίες:

• 1η συνάντηση: Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020
  • 2η συνάντηση: Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2020
  • 3η συνάντηση: Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2020
  • 4η συνάντηση: Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020
  • 5η συνάντηση: Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2020

στον χώρο του Κέντρου Πρόληψης «ΔΙΑΥΛΟΣ»  (Στρατου Τσέγιου 9, 1ος όροφος – πάνω από το βιβλιοχαρτοπωλείο ΧΑΡΤΙΝΟ) με περιορισμένο αριθμό ατόμων, τηρώντας τα απαιτούμενα υγειονομικά μέτρα προστασίας για τον covid-19.

Το σεμινάριο θα συντονίσει και θα υλοποιήσει από το Κέντρο Πρόληψης η κα Σοφία Ασπρογέρακα, Κοινωνική Ανθρωπολόγος –M.Ed.

Δεδομένου ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν έγκαιρα το ενδιαφέρον τους ως και την Πέμπτη 22/10, καθημερινά (8.30- 14.30) στο τηλέφωνο του Κέντρου Πρόληψης και θα ενημερωθούν τηλεφωνικά για την επιβεβαίωση της  συμμετοχής τους.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο είναι δωρεάν και  θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.