Όπως και την προηγούμενη χρονιά έτσι και φέτος, πραγματοποιήσαμε πλήθος δραστηριοτήτων στο Σχολείο μας, με αφορμή τη μέρα Σχολικού Αθλητισμού, που ήταν αφιερωμένη στα Ολυμπιακά Ιδεώδη.

Η κ. Φίλιππα Μαρία, Φιλόλογος του Σχολείου μας, μας μίλησε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και την Ιστορία τους, για τη σημασία τους στο πέρασμα των αιώνων, ενώ ταυτόχρονα έγινε προβολή σχετικών Βίντεο.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε αγώνες Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Πινγκ-Πόνγκ, αλλά και Μπάντμιντον.

Τέλος οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου, με τη βοήθεις της κ. Μητσιάδη Δέσποινας, Μαθηματικού του Σχολείου μας, δημιούργησαν ένα τέχνημα, ζωγραφίζοντας τους Ολυμπιακούς Κύκλους με ένα δικό τους ξεχωριστό τρόπο.

Για να θυμόμαστε την εκδήλωση δημιουργήσαμε ένα βιντεάκι με “στιγμές της ημέρας”.

Επιμέλεια Βίντεο: Παπαγεωργίου Νίκος (ΠΕ 19)

Δείτε περισσότερα βίντεο στο κανάλι μας στο Youtube!