Δείτε τις παρουσιάσεις μας, μετά την εκπόνηση των Δημιουργικών Εργασιών, την πρώτη χρονιά εφαρμογής τους στο Λύκειο:

1. Επαυξημένη Πραγματικότητα (Augmented Reality – A.R.) – Α΄Λυκείου

Η επαυξημένη πραγματικότητα (AR) έχει μπει στην ζωή μας με διάφορους τρόπους. Είναι μια εντυπωσιακή Τεχνολογία που εμπλουτίζει το φυσικό κόσμο με πρόσθετες πληροφορίες, και στο μέλλον θα μας απασχολήσει αρκετά. Επειδή είχαμε μια πρώτη επαφή στο μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής, αποφασίσαμε να τη γνωρίσουμε καλύτερα μέσα από τις Δημιουργικές Εργασίες του Λυκείου.

Ομάδα μαθητών: Κατωπόδη Ελένη, Σκληρός Γεώργιος, Σκληρός Ευστάθιος, Φατούρου Σταμάτα Ελένη

Συντονιστής Εκπαιδευτικός: Παπαγεωργίου Νικόλαος (ΠΕ 19)

2. Ηλεκτρονικό Εμπόριο (Φυσικό κατάστημα vs e-Shop) – Α΄Λυκείου

Στα πλαίσια των Δημιουργικών Εργασιών του Λυκείου, στο μάθημα της Πολιτικής Παιδείας, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το ηλεκτρονικό εμπόριο και συγκεκριμένα με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των αγορών στα φυσικά καταστήματα έναντι των αγορών στις ηλεκτρονικές πλατφόρμες.

Ομάδα Μαθητών: Μπελεγρίνου Αναστασία, Πολίτη Βασιλική, Σολδάτου Σταυρούλα

Συντονιστής Εκπαιδευτικός: Μαργέλης Γεώργιος (ΠΕ 09)

3. Διαδικτυακές Πλατφόρμες Ηλεκτρονικών Αγορών – Β΄Λυκείου

Στα πλαίσια των δημιουργικών εργασιών του Λυκείου στο μάθημα των Βασικών Αρχών Κοινωνικών Επιστήμων κάναμε μια έρευνα σχετικά με τις ηλεκτρονικές αγορές σε κάποιες συγκεκριμένες πλατφόρμες.

Ομάδα Μαθητών: Γκουόμπ Ραφάλ, Μπίμπε Παναγιώτης, Προκόπης Γιάννης, Σκλαβενίτης Γεράσιμος

Συντονιστής Εκπαιδευτικός: Μαργέλης Γεώργιος (ΠΕ 09)