Η ψηφιακή πύλη «Εξερευνώντας τον Κόσμο του Βυζαντίου» παρέχει στοχευμένο ψηφιακό περιεχόμενο για την ανάδειξη της κληρονομιάς του βυζαντινού πολιτισμού μέσω διαδραστικών ψηφιακών υπηρεσιών πληροφόρησης. Οι υπηρεσίες αυτές προβάλλουν και πληροφορούν εκπαιδευτικούς, ερευνητές, φοιτητές, μαθητές και απλούς ενδιαφερόμενους πολίτες για μνημεία, προσωπικότητες, ιστορικά γεγονότα, επιτεύγματα, αλλά και όψεις καθημερινής ζωής των Βυζαντινών. Πρόκειται για ένα εξαιρετικό έργο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από συναδέλφους, στο μάθημα της Βυζαντινής Ιστορίας. Το έργο υλοποίησε το Ευρωπαϊκό Κέντρο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μνημείων, φορέας εποπτευόμενος από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Για να δείτε το υλικό επισκεφτείτε τον ιστότοπο http://exploringbyzantium.gr/

Στον ιστότοπο μπορείτε:

να περιηγηθείτε, ανακαλύψετε και γνωρίσετε βυζαντινές πόλεις και μνημεία του Ελλαδικού χώρου

να γνωρίσετε διάφορες πτυχές της καθημερινής ζωής των Βυζαντινών

να παίξετε διαδραστικά παιχνίδια με τους μαθητές σας και να ανακαλύψετε το Βυζάντιο (επιλέγοντας θέμα και ηλικαική ομάδα)

να ακούσετε ηχογραφημένες εκπομπές και να ενημερωθείτε για τον βυζαντινό πολιτισμό

Αξίζει να επισκεφτείτε τον ιστότοπο και να εντάξετε το πλούσιο υλικό στην εκπαιδευτική διαδικασία!