Με ιδιαίτερη χαρά, 8 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, συμμετείχαν σήμερα (εκπροσωπώντας για 2η συνεχή χρονιά το Σχολείο μας) στο διαγωνισμό Bebras που πραγματοποιήθηκε για δεύτερη φορά στην Ελλάδα.

Ο ξεχωριστός αυτός διαγωνισμός έχει ως στόχο την προώθηση της επιστήμης της Πληροφορικής και της Υπολογιστικής σκέψης. Οι μαθητές κλήθηκαν να επιλύσουν 15 γρίφους διαβαθμισμένης δυσκολίας (5 εύκολοι, 5 μέτριοι, 5 δύσκολοι), σε διαβαθμισμένο περιβάλλον, με προσωπικούς λογαριασμούς και με βάση την ηλικιακή ομάδα που ανήκουν. Τα τελικά αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στις ίδιους μετά από μία εβδομάδα. Τους ευχόμαστε καλά αποτελέσματα!

Αν θέλετε να πάρετε μια ιδέα για το Διαγωνισμό, αξίζει να ρίξετε μια ματιά σε προηγούμενα θέματα, εδώ.

Προσοχή! Για τους μαθητές που εμφανίζονται στις φωτογραφίες και τα βίντεο, υπάρχει γονική συγκατάθεση.
Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση φωτογραφιών σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο ή  ηλεκτρονικό μέσο!