Σας ενημερώνουμε σχετικά με οδηγίες που απέστειλε η διαχειριστική ομάδα του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, για την ενεργοποίηση των ηλεκτρονικών τάξεων εκπαιδευτικών στο eClass, για το 2020-2021. Συγκεκριμένα…

Αν θέλετε να ενεργοποιήσετε το μάθημά σας για τη νέα σχολική χρονιά τότε ακολουθήστε τα παρακάτω απλά βήματα.

α) Μπείτε στην πλατφόρμα (https://eclass.sch.gr/) με τα προσωπικά στοιχεία σας στο Σχολικό Δίκτυο.

β) Στο χαρτοφυλάκιο σας κάντε κλικ στο μάθημά που επιθυμείτε να ενεργοποιήσετε. (εμφανίζεται σαν “αχνό” επειδή είναι ανενεργό). Κάντε κλικ στο μενού αριστερά στην επιλογή “Διαχείριση μαθήματος” / “Ρυθμίσεις”.

γ) Στην σελίδα των ρυθμίσεων που σας εμφανίζεται αναζητήστε τις επιλογές που αφορούν την “Πρόσβαση”. Αλλάξτε από “Ανενεργό μάθημα” σε Ανοικτό ή Ανοικτό με εγγραφή ή Κλειστό. Επίσης προσέξτε η σχολική μονάδα να είναι αυτή που ανήκετε στη φετινή σχολική χρονιά.

δ) Τέλος, κάντε κλικ στο κουμπί “Υποβολή”. Το μάθημα έχει ενεργοποιηθεί και οι μαθητές σας μπορούν να εγγραφούν για να συμμετέχουν.

Όσοι εκπαιδευτικοί δεν διαθέτουν αντιστοίχιση με κάποια σχολική μονάδα θα μπορούν να διαχειριστούν ξανά τα μαθήματα τους, μόλις ενημερωθεί εκ νέου η σχολική μονάδα στο λογαριασμό τους στο ΠΣΔ.