Τη Δευτέρα 1η του Φλεβάρη, θα ανοίξουν τα Γυμνάσια και τα Λύκεια για τους μαθητές και τις μαθήτριες. Επιστροφή στη δια ζώσης διδασκαλία για όλους μας, με τα αυξημένα μέτρα προφύλαξης (μάσκες και αποστάσεις) να εξακολουθούν να ισχύουν και να εφαρμόζονται…

Συνεχίζεται λοιπόν η εφαρμογή όλων των μέτρων πρόληψης που περιλαμβάνονται στις σχετικές οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υπουργείου όπως:

• η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους,
  • τα διαφορετικά διαλείμματα για ομάδες μαθητών,
  • οι σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες,
  • η χρήση αντισηπτικών,
  • οι σχολαστικοί καθαρισμοί,
  • οι τακτικοί αερισμοί των χώρων,
  • τα ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής, χρήσης μουσικών οργάνων κ.ά.
  • οι σχολικοί εορτασμοί με μέτρα,
  • οι επισκέψεις / περίπατοι ανά τμήμα, κ.α.

Σημειώνεται ότι τις περιοχές με αυξημένο επιδημιολογικό φορτίο, θα λειτουργήσουν μόνο τα Γυμνάσια, ενώ τα Λύκεια θα λειτουργούν εξ αποστάσεως, με τηλεκπαίδευση, και όχι δια ζώσης. Τα Λύκεια Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά και στις περιοχές αυτές.