Την Τρίτη 19 Νοέμβρη 2019 το ΔΣ της ΕΛΜΕ Λευκάδας συναντήθηκε με τον αντιπεριφερειάρχη, κύριο Κτενά Ανδρέα. Θέσαμε το κτηριακό πρόβλημα του Γυμνασίου – Λ.Τ. Βασιλικής που επλήγη από τον σεισμό του 2015 και ακόμη δεν έχει αποκατασταθεί. Ο αντιπεριφερειάρχης αναφέρθηκε στον κακό χειρισμό της προηγούμενης περιφερειακής αρχής. Τόνισε πως γίνονται ενέργειες και πως το θέμα έχει μπει σε σωστή βάση. Όταν του ζητήσαμε να θέσει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα μας είπε ότι δεν μπορεί να δεσμευθεί με συγκεκριμένες ημερομηνίες, είπε όμως ότι το έργο  θα ολοκληρωθεί. Μάλιστα τόνισε πως το έργο της αποκατάστασης του σχολείου θα έπρεπε να είχε αναλάβει ο Δήμος και όχι η Περιφέρεια αλλά αφού έτσι έγινε από την προηγούμενη αρχή το συνεχίζει η Περιφέρεια.

Έχουν παρέλθει τέσσερα χρόνια από τον σεισμό του 2015 και το σχολείο δεν έχει επισκευαστεί ακόμα. Το κράτος έχει συνέχεια και λόγω της προηγούμενης αρνητικής εμπειρίας διατηρούμε τις επιφυλάξεις μας για την επίλυση του προβλήματος. Πρέπει να επισπευτούν με  κάθε κόστος οι διαδικασίες αποκατάστασης του σχολείου. Είναι χαρακτηριστικό πως φέτος δεν εγκρίθηκε το τμήμα ένταξης που αιτήθηκε το σχολείο με την δικαιολογία πως δεν υπάρχει αίθουσα. Η μόρφωση των παιδιών δεν επιδέχεται εκπτώσεις. Τα παιδιά πρέπει να κάνουν μάθημα σε τάξεις και όχι σε κοντέινερ. Ο άνθρωπος είναι πάνω από τα οικονομικά και συστημικά συμφέροντα και προβλήματα.

Το ΔΣ της ΕΛΜΕ Λευκάδας