Στον Αγιασμό του σχολείου έδωσε το παρόν ο κύριος Hugo Muller όπου ο διευθυντής και και ο σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου και των Λυκειακών Τάξεων Βασιλικής τον ευχαρίστησαν για την δωρεά τεσσάρων ιονιστών καθαριστών αέρα για τις ανάγκες λειτουργίας του σχολείου.

Ακολουθεί η ευχαριστήρια επιστολή:

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των Διδασκόντων του Γυμνασίου και των Λυκειακών Τάξεων Βασιλικής αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει τις θερμότερες ευχαριστίες του στον κ. Hugo Muller για την ευαισθησία του και τη γενναιοδωρία που επέδειξε προσφέροντας τέσσερεις ιονιστές καθαριστές αέρα για τις ανάγκες λειτουργίας του σχολείου μας.

Η παρούσα επιστολή αποτελεί ελάχιστη ένδειξη εκτίμησης για την αξιόλογη και αξιέπαινη πράξη σας και ευχόμαστε ολόψυχα υγεία και ευημερία σε εσάς και την οικογένειά σας.

Στη δύσκολη περίοδο που βιώνουμε η ευγενική αυτή προσφορά μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε το έργο μας, αλλά και αποτελεί ένα παράδειγμα ειλικρινούς και ανιδιοτελούς προσφοράς από έναν λάτρη της όμορφης περιοχής μας.

Dear Mr Hugo Miller,

The Headteacher and teaching staff of Vasiliki Gymnasio and Lykeio would like to express their gratitude for your consideration and donation to our school of electrical air cleaners.

This letter is the least the school can do to show its gratitude and appreciation for your kind and generous offer. We wish you good health and prosperity to you and your family.

During these difficult times your donation not only encourages us but also shows us an example of a genuine selfless act of giving from a  visitor to our beautiful island.