29/03/2012 – Ενημέρωση Περιβαλλοντικής Ομάδας

Στα πλαίσια του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βότανα και Αρωματικά Φυτά – Το Φαρμακείο της Φύσης στο Νησί μας, ενημερωθήκαμε από τη Φαρμακοποιό,κ. Ιωάννα Φέτση για τα Βότανα, την ιστορία τους, τις θαυματουργές ιδιότητες τους, αλλά και τους πιθανούς κινδύνους. Συζητήσαμε, εκφράσαμε τις απορίες μας και συνειδητοποιήσαμε τη σημασία τους για το σύγχρονο άνθρωπο αλλά και την ανάγκη για σεβασμό στον εαυτό μας, στη φύση και το περιβάλλον που ζούμε. Την ευχαριστούμε πολύ και ανυπομονούμε για την επόμενη συνάντησή μας.

14/05/2012 – Περιβαλλοντικό Μονοπάτι

Στα πλαίσια του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βότανα και Αρωματικά Φυτά – Το Φαρμακείο της Φύσης στο Νησί μας βγήκαμε στη φύση να γνωρίσουμε ένα κομμάτι από την τεράστια ποικιλία των φυτών που υπάρχουν στο νησί μας. Συμπαραστάτες μας στην προσπάθεια αυτή, ο κ. Λάζαρης Μπάμπης με τη σύζυγό του κ. Κατερίνα, γεωπόνοι, μας έφεραν κοντά στην απίστευτη ομορφιά της φύσης, ενημερώνοντάς μας για τα είδη των φυτών που συναντήσαμε, τις ονομασίες τους και τα χαρακτηριστικά τους. Για όλους μας, μαθητές και καθηγητές, ήταν μια απίστευτη εμπειρία, αφού είχαμε τη δυνατότητα να γίνουμε ένα με την απίστευτη φύση που μας περιβάλλει. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Λάζαρη και τη σύζυγό του για την ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας, και ελπίζουμε την επόμενη σχολική χρονιά να το επαναλάβουμε.

Δείτε το τελικό έντυπο και την αφίσα που δημιουργήσαμε.