Όροι χρήσης – Βασικές αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων (GDPR)

Ο Ιστότοπός μας φιλοξενείται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και είναι απόλυτα εναρμονισμένος με τους όρους χρήσης του.

Στον Ιστότοπό μας τηρούμε τις βασικές αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων. Ο κάθε επισκέπτης μπορεί να περιηγηθεί χωρίς να δώσει οποιαδήποτε προσωπική πληροφορία. Θα χρειαστούμε προσωπικά δεδομένα, μόνο κατά τη συμπλήρωση της φόρμας στη σελίδα της Επικοινωνίας, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για την επικοινωνία μαζί σας, με τη δέσμευση να μη μεταβιβαστούν σε οποιοδήποτε τρίτο πρόσωπο και για κανένα λόγο. Τηρούμε αρχείο εντύπων γονικής συγκατάθεσης για όλους τους μαθητές μας που εμφανίζονται σε φωτογραφίες ή βίντεο, ενώ ταυτόχρονα είμαστε πολύ προσεκτικοί ώστε με το περιεχόμενο να μη θίγεται η προσωπικότητα των εμφανιζόμενων. Η συγκατάθεση των γονέων κηδεμόνων αφορά μόνο το συγκεκριμένο ιστότοπο, και απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση και χρήση τους, σε οποιοδήποτε άλλο έντυπο ή  ηλεκτρονικό μέσο. Φυσικά οι γονείς κηδεμόνες έχουν το δικαίωμα να αιτηθούν ενημέρωση, διόρθωση, αλλά και διαγραφή των δεδομένων, σύμφωνα με το Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (GDPR), που ισχύει από τις 25 Μαΐου 2018 στη χώρα μας. Εμείς από την πλευρά μας, πραγματοποιήσαμε τις απαραίτητες αλλαγές, ευχαριστούμε θερμά γονείς και κηδεμόνες για την εμπιστοσύνη τους και παρακαλούμε να επικοινωνείτε μαζί μας για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση.

Η σελίδα μας χρησιμοποιεί κάποια cookies της Google Analytics. Η χρήση των cookies αυτών γίνεται πρωτευόντως για την παρακολούθηση πιθανών προβλημάτων στη σελίδα (π.χ. κατεστραμμένοι σύνδεσμοι, κενό περιεχόμενο, κλπ), και δευτερευόντως για παρακολούθηση της επισκεψιμότητας. Η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων αναγνωρίζει την ιδιαιτερότητα αυτού του είδους των cookies και τους χαμηλούς κινδύνους ως προς την ιδιωτικότητα και τονίζει την ανάγκη ένταξής τους στις εξαιρέσεις από την υποχρέωση λήψης συγκατάθεσης κατά την επόμενη αναθεώρηση της Οδηγίας. Δείτε σχετικά [εδώ]. Παρόλα αυτά μπορείτε να κατεβάσετε από [εδώ], το κατάλληλο εργαλείο της Google, αν επιθυμείτε τη μη χρήση των cookies για αυτό το σκοπό.

Περιεχόμενο από άλλους ιστοτόπους

Σας ευχαριστούμε!