Προς τους Εκπαιδευτικούς των Κοινωνικών Επιστημών ΠΕ 78

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

όπως γνωρίζετε το Υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε τη νέα ύλη μειωμένη για τις Πανελλαδικές εξετάσεις 2020, στο μάθημα της Κοινωνιολογίας. (Το ΦΕΚ)

Έχει προηγηθεί ήδη το Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος από τις 22/2/19. Η Κοινωνιολογία θα διδάσκεται στην Ομάδα Προσανατολισμού των Ανθρωπιστικών Σπουδών και θα είναι εξεταζόμενο μάθημα των πανελλαδικών εξετάσεων. Προβλέπεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα της Γ΄ τάξης του Λυκείου να διδάσκεται επτά ώρες εβδομαδιαίως (6 ώρες διδασκαλία και 1 ώρα για την επίλυση προβλημάτων). Μας δίνεται λοιπόν η ευκαιρία να υποστηρίξουμε το μάθημα της Κοινωνιολογίας ώστε να έχει δυναμική σε ένα σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα.

Είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε με χρειαστείτε. Καλή αρχή στο νέο έργο σας.

Γεωργούση Ακριβή

ΣΕΕ Κοινωνικών Επιστημών

Σας επισυνάπτω εκπαιδευτικό υλικό για τη διδασκαλία της κοινωνιολογίας:

Εκπαιδευτικό υλικό για τα πρώτα 6 κεφάλαια της κοινωνιολογίας

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ

Για το κεφ.1 ο εκπαιδευτικός μπορεί να συμβουλευτεί το βιβλίο της Β΄ΓΕΛ “Βασικές Αρχές Κοινωνικών Επιστημών” (Β.Α.Κ.Ε.). Ειδικότερα στο κεφ.3 Ορισμός και αντικείμενο της Κοινωνιολογίας μπορεί να βρει συμπληρωματικό και επεξηγηματικό υλικό για

1. Ορισμός και αντικείμενο της Κοινωνιολογίας
  2. Η κοινωνιολογική φαντασία
  3. Βασικές κοινωνιολογικές σχολές

KEΦΑΛAIO 2 ΜΟΡΦΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Για το κεφ.2 ο εκπαιδευτικός μπορεί να συμβουλευτεί το βιβλίο της Β΄ΓΕΛ “Βασικές Αρχές Κοινωνικών Επιστημών” (Β.Α.Κ.Ε.). Κοινωνικά και οικονομικά συστήματα (σελ. 47-56), καθώς και από το βιβλίο “Ιστορία των κοινωνικών επιστημών “ η βιομηχανική επανάσταση (σελ. 51)
Για τη μεταβιομηχανική κοινωνία το άρθρο του Τάσου Πεχλιβανίδη ΜΕΤΑΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΜΕΤΑΦΟΡΝΤΙΣΜΟΣ, ΜΕΤΑΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΣ. ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ Ή ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ; στο Διαδίκτυο (και για το κεφ. 6)